Obchody 80 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 IV 1943r.

Nasza szkoła włączyła się w obchody 80 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 IV 1943r.

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W tym roku nasza szkoła również przystąpiła do akcji .
Dlaczego żonkile?
Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci.
Kim był Marek Edelman? To ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. Marek Edelman przeżył likwidację getta i przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Co ciekawe, w każdą rocznicę Powstania dostawał także te kwiaty od anonimowej osoby…