Rekrutacja do technikum
2021/2022

Link do rekrutacji: https://slaskie.edu.com.pl/kandydat/app/apply/index.html

 

DLACZEGO MY?

Nasza szkoła – Zespół Szkół nr 5 im. Józefa Rymera w Rybniku nie jest szkołą taką  jak inne. Panuje tu niezwykle kameralna i życzliwa atmosfera.

Zwracamy uwagę na wszechstronne kształcenie i rozwój każdego ucznia. Uczniowie traktowani są w sposób indywidualny, a realizowanie ich potrzeb edukacyjnych, wychowawczych, emocjonalnych i społecznych stanowi priorytet szkoły.

Oprócz nauki proponujemy bardzo ciekawe formy spędzania wolnego czasu – rajdy , zimowisko szkolne i wyjazdy integracyjne.

 Do dyspozycji uczniów jest bogata baza sportowa: sala gimnastyczna, sala fitness, siłownia oraz korty tenisowe.

    

CO OFERUJEMY :

Oto 5* powodów, dla których warto nas wybrać!

 1. Jednozmianowość – reforma edukacji ominęła naszą szkołę w swej najtrudniejszej dla uczniów postaci – nauce do późnych godzin wieczornych – my zapewniamy, że rozpoczniesz i skończysz swoje lekcje na pewno na ”pierwszej zmianie”.
 2. Kameralna rodzinna atmosfera – zasada indywidualnego podejścia do ucznia. Posiadamy bardzo dobrze wyposażone, nowoczesne pracownie.

Zapewniamy poczucie bezpieczeństwa – szkoła posiada certyfikat  „ Bezpieczna szkoła”.

 1. Rozwijanie potencjału uczniów zdolnych , ale i prawdziwe wsparcie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami i trudnościami edukacyjnymi. Kierujemy się zasadą: „ Dobra szkoła nie produkuje geniuszy tylko zdrowe społeczeństwo”.
 2. Uczymy pracy zespołowej, współpracy ze społecznością lokalną oraz promujemy ideę wolontariatu.
 3. Łatwo do nas dojedziesz, zarówno z centrum Rybnika, jaki i z okolicznych miejscowości – zarówno komunikacją miejską, jak i pociągami. Nasza szkoła jest położona w cichym i spokojnym miejscu, w dzielnicy Niedobczyce.

 5* – Zespół Szkół nr 5 to szkoła na piątkę!

 

Nasza oferta edukacyjna na rok szkolny 2021/22 jest bardzo ciekawa i zróżnicowana. Proponujemy kształcenie w zawodach, które stanowią połączenie pasji z kwalifikacjami zawodowymi. Kilka zdań na temat każdego kierunku przedstawiamy poniżej. Więcej informacji (plany nauczania, szczegóły związane  z naborem, sukcesy i aktualności ) można znaleźć na naszej stronie internetowej, jak również bezpośrednio w naszej szkole, do odwiedzania której wszystkich serdecznie zapraszamy.

 

TECHNIK  USŁUG  FRYZJERSKICH

Zapewniamy teoretyczne i praktyczne zajęcia w profesjonalnych i bardzo dobrze wyposażonych pracowniach z nauczycielami specjalistami.

Organizujemy dla uczniów praktyki zarówno krajowe i zagraniczne. Uczniowie kształcąc się w zawodzie technik usług fryzjerskich poznają tajniki stylizacji, wizażu i makijażu, troski o męski wygląd (Barber), również z wykorzystaniem technik wizualizacji.

Absolwenci naszej szkoły nie mają problemów z zatrudnieniem. Rynek usług fryzjerskich jest od lat ustabilizowany    i zapotrzebowanie jest stałe. Technik usług fryzjerskich znajdzie zatrudnienie w renomowanych Salonach Fryzjerskich,  czy też Fryzjersko – Kosmetycznych. Posiada również kwalifikacje niezbędne do otworzenia własnej działalności gospodarczej, a także znajdzie pracę tam, gdzie potrzebny jest stylista czyli teatry, telewizja, studia fotograficzne.

Jesteśmy jedyną szkołą w regionie, która kształci w tym zawodzie na poziomie technikum, umożliwiając tym samym kontynuowanie rozwijania swoich pasji i umiejętności również na poziomie studiów wyższych.

Technik usług fryzjerskich to zawód dla tych wszystkich młodych ludzi, którzy są pomysłowi, kreatywni, cenią sobie niezależność, mają poczucie piękna i estetyki.

Zapraszamy do kształcenia się w tym zawodzie zarówno dziewczęta, jak  i chłopców.

 

TECHNIK WETERYNARII

Kochasz zwierzęta i chciałbyś wiązać z nimi swoją przyszłość? Pomożemy Ci spełnić te marzenia! Z nami zdobędziesz nie tylko podstawy teoretyczne zawodu technika weterynarii. Dzięki nawiązaniu bliskiej współpracy z Gabinetami  Weterynaryjnymi nasi uczniowie mogą bez ograniczeń zdobywać umiejętności praktyczne, za które absolwenci naszej szkoły są szczególnie doceniani na weterynaryjnym rynku pracy. Natomiast współpraca z Instytutem Zootechniki w Balicach umożliwia im łatwy dostęp do innowacji weterynaryjnych.  Naszym priorytetem jest zadbanie o to, abyś na podstawie wiedzy i umiejętności mógł dokonać indywidualnego wyboru ścieżki kariery zawodowej, stąd w planie zajęć nie zabraknie także:

 • zwierząt dzikich – w tym zakresie współpracujemy ze Śląskim Ogrodem Zoologicznym w Chorzowie,
 • leczenia specjalistycznego zwierząt (współpraca z ośrodkiem leczenia dyskopatii psów),
 • wiedzy praktycznej z zakresu pielęgnacji i przygotowywania zwierząt do wystaw i zawodów

Technik weterynarii to więcej niż zawód.

Technik weterynarii to nie tylko „sucha wiedza”.

To:

 • Powołanie– pomagamy zwierzętom bezdomnym!
 • Misja– uczymy się, ale też edukujemy opiekunów naszych przyszłych pacjentów!
 • Ciągły rozwój– wiecie, że coraz częstszym pacjentem lecznic weterynaryjnych stały się… alpaki?
 • Ciekawość świata – interesująca wystawa? Możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy? Musimy tam być!
 • Integracja– po ciężkiej pracy nie wolno zapomnieć o odpoczynku!
 • Zaangażowanie– wiele z powyższych projektów to inicjatywy uczniowskie!

Korzystamy z wiedzy doświadczonych lekarzy weterynarii, jak również  z międzynarodowej wymiany doświadczeń.

 

TECHNIK INFORMATYK 

Jeśli twoje marzenie to praca w doskonale płatnej branży IT w Polsce lub innych krajach UE, koniecznie zainteresuj się tym kierunkiem w naszej szkole.

Technik informatyk to ciekawy, twórczy, prestiżowy i bardzo dobrze opłacany zawód dla ludzi dynamicznych i pełnych pomysłowości. Głównym założeniem szkoły jest przygotowanie naszych uczniów jako przyszłych specjalistów do realizacji zadań w zawodzie. Technik informatyk to zawód poszukiwany na krajowych i zagranicznych rynkach pracy. Technicy informatycy łatwo znajdują zatrudnienie w różnych gałęziach gospodarki. Mogą również otworzyć własną działalność.

Nasi uczniowie mają możliwość kształcenia w nowoczesnych pracowniach informatycznych z doskonałą kadrą nauczycielską.

 

PAMIĘTAJ !

Ukończenie nauki w którymkolwiek z zawodów w naszej szkole nie tylko umożliwia zdobycie ciekawego zawodu, ale również gwarantuje dobrze zdaną maturę, a  specjalistyczne kształcenie i możliwość natychmiastowego podjęcia pracy,  nie zamyka drogi do dalszej edukacji na wyższych uczelniach.

Drzwi szeroko otwarte na przyszłość !