Biblioteka
Uczniowie zdecydują, jakie książki kupi szkolna biblioteka PDF Drukuj
  

Jakie tytuły są obecnie rozchwytywane, co chcemy czytać?

Tegoroczne nagrody i nominacje


  • Nagrodę za reportaż literacki im. R. Kapuścińskiego otrzymał

          Paweł Piotr Reszka za "Diabła i czekoladę" (wyd. Agora)


Nominacje do Nagrody Nike 2016:

1.Julia Fiedorczuk, "Nieważkość", Marginesy

2. Magdalena Grzebałkowska, "1945. Wojna i pokój", Agora

3. Łukasz Jarosz, "Kardonia i Faber", Biuro Literackie

4. Piotr Ibrahim Kalwas, "Egipt. Haram Halal", Dowody na Istnienie

5. Marcin Kącki, "Białystok. Biała siła, czarna pamięć", Czarne

6. Angelika Kuźniak, "Stryjeńska. Diabli nadali", Czarne

7. Ewa Lipska, "Czytnik linii papilarnych", Wydawnictwo Literackie

8. Renata Lis, "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu", Sic!

9. Piotr Matywiecki, "Którędy na zawsze", Wydawnictwo Literackie

10. Weronika Murek, "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina", Czarne

11. Bronka Nowicka, "Nakarmić kamień", Biuro Literackie

12. Joanna Olczak-Ronikier, "Wtedy. O powojennym Krakowie"

13. Łukasz Orbitowski, "Inna dusza", Od Deski do Deski

14. Maciej Płaza "Skoruń", W.A.B.

15. Uta Przyboś "Prosta" Forma

16. Dariusz Rosiak, "Ziarno i krew", Czarne

17. Żanna Słoniowska, "Dom z witrażem", Znak

18. Jerzy Sosnowski, "Co Bóg zrobił szympansom", Wielka Litera

19. Katarzyna Surmiak-Domańska, "Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość", CzarnePaszport Polityki w kategorii Literatura za rok 2015 otrzymał Łukasz Orbitowski za powieść "Inna dusza"
Lista nominowanych do nagrody Man Booker International Prize 2016 przedstawia się następująco:
José Eduardo Agualusa (Angola), A General Theory of Oblivion, przeł. Daniel Hahn

Elena Ferrante (Włochy), Historia zaginionej dziewczynki, przeł. Ann Goldstein

Han Kang (Południowa Korea), Wegetarianka, przeł. Deborah Smith

Maylis de Kerangal (Francja), Reperować żywych, przeł. Jessica Moore

Eka Kurniawan (Indonezja), Man Tiger, przeł. Labodalih Sembring

Yan Lianke (Chiny), The Four Books, przeł. Carlos Rojas

Fiston Mwanza Mujila (Demokratyczna Republika Konga / Austria), Tram 83, przeł. Roland Glasser

Raduan Nassar (Brazylia), A Cup of Rage, przeł. Stefan Tobler

Marie Ndiaye (Francja), Ladivine, przeł. Jordan Stump

Kenzabur? ?e (Japonia), Death by Water, przeł. Deborah Boliner Boem

Aki Ollikainen (Finlandia), White Hunger, przeł. Emily Jeremiah i Fleur Jeremiah

Orhan Pamuk (Turcja), Dziwna myśl w mojej głowie, przeł. Ekin Oklap

Robert Seethaler (Austria), A Whole Life, przeł. Charlotte CollinsNominacje do Nagrody Poetyckiej im. W. Szymborskiej:
Jakub Kornhauser - Dżdżownica

Edward Pasewicz - Och, Mitochondria

Marta Podgórnik - Zawsze

Joanna Roszak - Tego dnia

Marcin Świetlicki - Delta Dietla

  

Warszawską Nagrodę Literacką za 2015 r. otrzymali w kategorii:Proza: Anna Janko - "Mała zagłada" (Wydawnictwo Literackie)

Poezja: Piotr Matywiecki - "Którędy na zawsze" (Wydawnictwo Literackie)

Literatura dziecięca - tekst i ilustracje: Justyna Bednarek i Pan Daniel de Latour (ilustracje) - "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)", ( Poradnia K)

Edycja warszawska: Magdalena Kicińska - "Pani Stefa" (Wydawnictwo Czarne)

Tytuł Warszawskiego Twórcy, przeznaczony dla pisarza, który w szczególny sposób jest związany z miastem, otrzymał Eustachy Rylski.


Nominowani do 13. edycji Nagrody Wielkiego Kalibru przyznawanej za najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną opublikowaną w roku minionym:


Wojciech Chmielarz, "Wampir" (Wydawnictwo Czarne)

Mariusz Czubaj, "Piąty Beatles" (Wydawnictwo W.A.B.)

Katarzyna Kwiatkowska, "Zbrodnia w szkarłacie" (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak)

Remigiusz Mróz, "Kasacja" (Wydawnictwo Czwarta Strona)

Remigiusz Mróz, "Zaginięcie" (Wydawnictwo Czwarta Strona)

Jakub Szamałek, "Czytanie z kości" (Wydawnictwo Muza)

Marta Zaborowska, "Gwiazdozbiór" (Wydawnictwo Czarna Owca) 
Akcja "Czytanie" ! PDF Drukuj
  

Rok  Henryka Sienkiewicza

Na rybnickim rynku rozbrzmiało "Quo Vadis"

W sobotę 3 września po raz piąty cała Polska zaczytywała się w powieści Henryka Sienkiewicza ?Quo Vadis?. Nie inaczej było w naszym miescie, gdzie Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała wspólne czytanie.

Narodowemu Czytaniu "Quo vadis" 3 września 2016 roku towarzyszyły podobne akcje na Ukrainie, w Bułgarii i we Włoszech. W Rzymie czytanie obyło się w kościele Domine Quo Vadis. Henryk Sienkiewicz napisał swój epos zainspirowany wizytą w tym właśnie miejscu.

W Sofii "Quo vadis" Sienkiewicza czytało ponad dwadzieścia osób ? aktorzy, tłumacze, przedstawiciele bułgarskiej Polonii, studenci polonistyki.

Także w stolicy Ukrainy, Kijowie, uczestniczyło w czytaniu "Quo vadis" kilkadziesiąt osób ? przedstawiciele polskiej społeczności w tym kraju oraz entuzjaści kultury Polski.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą ?Pana Tadeusza? Adama Mickiewicza. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji i tym oto sposobem w miastach całej Polski można było usłyszeć o losach Ligii i Winicjusza, głównych bohaterów powieści.

A może my zaaranżujemy wspólne czytanie w naszej szkole?

 
Nowości PDF Drukuj
Nowości w bibliotece


 

Wiedźmin - Andrzej Sapkowski

To niewątpliwie najpopularniejsza polska postać literatury fantasy, jeżeli nie literatury w ogóle, o której opowiadają dwa zbiory opowiadań oraz pięciotomowa saga. Na jej podstawie nakręcono film, stworzono grę komputerową i fabularną. Zapewne żaden współczesny polski pisarz nie odniósł takiego sukcesu jak Sapkowski. Na czym polega sukces jego książek? Cóż, zapewne na tym, iż są po prostu świetne.
 Córki, które zostały bez matki - Hope Edelman

Hope Edelman, która w w wieku siedemnastu lat straciła matkę, przez wiele lat szukała książki jak ta, która pomogłaby jej zrozumieć swoją sytuację i pokierować życiem. Nie znajdując jej, postanowiła już jako dojrzała kobieta napisać ją sama. Zebrała w tym celu relacje od setek kobiet, które straciły matkę, oraz opinie psychologów, psychoterapeutów i socjologów zajmujących się tematyką żałoby. Rezultatem jest książka, której głębia, otwartość i autentyzm pomagają zrozumieć siebie oraz - o ile to potrzebne - otworzyć się na emocje i refleksje procesu żałoby, który po śmierci matki nigdy nie dobiega kresu.


 

Drwal - Witkowski

Michał, trzydziestosześcioletni literat wyrusza na nieco niekonwencjonalne wakacje. Późną jesienią wyjeżdża nad lodowate polskie morze, by na zaproszenie mało znanego sobie mężczyzny zamieszkać w zagubionym w lasach domku. Gospodarz otacza się aurą tajemnicy. Zaciekawiony pisarz rozpoczyna amatorskie śledztwo. Wpada na trop zaginięcia przed laty lokalnej piękności. Wszystkie ślady prowadzą do starego rządowego ośrodka wypoczynkowego, który rozkwitał w czasach Peereleu. Bohater nie spodziewa się, że leśniczówka kryje równie mroczną tajemnicę, a jego śledztwo i zarazem próba pisania kryminału rozpęta groźne namiętności.Małe zbrodnie małżeńskie - E. Schmitt

Uwaga, recenzja w większości zdradza treść książki. Lekka lekturka (dosłownie!), pochłaniająca i dająca zarówno powody do śmiechu, jak i do przemyśleń. Małżonek wraca ze szpitala do domu z amnezją. Wita go kochająca żona, która pragnie pomóc mu w odzyskaniu pamięci. Opowiada więc mu o ich dawnym, wspólnym życiu, opowiada o nim samym, kim był, jak się zachowywał, czym się zajmował. Przedstawia go jednak takiego, jakim by chciała, by był w rzeczywistości, tzn. idealizuje go.


 

Życie w hospicjum - B. Rosiek

"Życie w hospicjum" - najnowsza powieść Barbary Rosiek - to głęboka, poruszająca i prawdziwa książka o sensie życia, istnienia, przemijania, umierania. Bycia z drugim człowiekiem w chorobie, cierpieniu, bezgranicznym bólu bez nadziei na wyleczenie. Autorka pokazuje także bezmiar ludzkiej głupoty, egoizmu, braku empatii i zrozumienia. Stojąc na stanowisku, że pacjent przede wszystkim do końca trwa przy chorym. Czy uda jej się dotrwać do końca przy najbliższych?


 

Desiree czyli czas próby - H. Hassenmuller

Desiree jest młoda, zakochana i wydaje się, że życie stoi przed nią otworem. Niespodziewanie jednak jej chłopak ginie w wypadku, a ona musi nauczyć się z tym żyć. Na dodatek zaczyna mieć problemy z chodzeniem, a po wielu błędnych diagnozach zostaje skazana na wózek inwalidzki. Dziewczyna nie poddaje się, przekonuje się, czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość i jak wiele znaczy w życiu cel, do którego dąży. Heidi Hassenmuller z wielkim wyczuciem i wrażliwością opowiada Czytelnikom prawdziwą historię pewnej Holenderki, pragnąc dodać otuchy i odwagi wszystkim wątpiącym we własne siły i sens życia.


 

Dieta (nie) życia ? A. Mazur, K. Otwinowska

Wstrząsająca, autentyczna historia dziewczyny, która od dziesięciu lat walczy z anoreksją. Jako dwudziestolatka po sześciu hospitalizacjach i kilku próbach samobójczych postanowiła opowiedzieć o koszmarze choroby. Punktem zwrotnym okazała się śmierć bliskiej jej osoby, także chorującej na zaburzenia jedzenia. Aby ostrzec innych, Karolina Otwinowska wyciągnęła na światło dzienne najintymniejsze szczegóły swego życia z chorobą i opisała z okrutną dokładnością kodeks wyniszczającej ciało i duszę anoreksji.


 

Lot komety - A. Onichimowska

Kontynuacja losów bohaterów książki "Hera moja miłość". "Lot Komety" jest powieścią o miłości i manipulacji, grze pozorów i rozpaczliwej walce o nasze własne ego.
Kometa zdaje w tym roku maturę, przestała ćpać, zmieniła środowisko. Ładnie się ubiera i uśmiecha się do wszystkich. Nikt nie wie, że wstąpiła do "Rodziny", niebezpiecznej sekty wabiącej obietnicami wyzwolenia ciała i duszy, której swoistą biblią jest "Tykanedia". Destrukcyjny kult kontroli umysłu nie cofa się przed niczym, aby zdobyć, a później ? zatrzymać swoich członków...


Syrenka - Camilla Lackberg

W Fjällbacka w tajemniczych okolicznościach ginie mężczyzna. Mimo wysiłków Patrika Hedströma i jego kolegów z komisariatu w Tanumshede, nikt nie wie, czy zaginiony żyje, czy nie. Cztery miesiące później zostają odnalezione jego zwłoki zamrożone w lodzie. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy jeden ze znajomych zmarłego - pisarz Christian Thydell - nagle zaczyna dostawać anonimowe pogróżki. Christian, który lada chwila ma odnieść sukces dzięki swej nowej powieści -Syrenka, dostaje kolejną pogróżkę podczas przyjęcia z okazji debiutu książki. Załamuje się i pokazuje listy Erice Falck, która pomagała mu przy pisaniu powieści.


 

Upadli - K. Lauren

Luce Price zwraca uwagę na tajemniczego i zdystansowanego Daniela już pierwszego dnia w szkole Sword & Cross w dusznej Georgii. On jest jedynym jasnym punktem w miejscu, gdzie nie wolno korzystać z komórek, inni uczniowie to świry, a każdy ich ruch śledzą kamery. Choć Daniel nie chce mieć nic wspólnego z Luce - i robi wszystko, żeby dać jej to wyraźnie do zrozumienia - dziewczyna nie potrafi się powstrzymać. Przyciągana niczym ćma do płomienia, musi dowiedzieć się, jaką tajemnicę ukrywa Daniel... nawet gdyby to miało ją zabić.


 Sklepik z niespodzianką. Bogusia - K. Michalak

Bogusia otwiera w małej nadmorskiej miejscowości sklepik z różnościami - aniołki, akwarelki, porcelanowe figurki zapełnią półki, a oprócz tego dla przyjaciół i gości na stolikach staną talerzyki z domowymi wypiekami i filiżanki z gorącą czekoladą - oto marzenie Bogusi. Sklepik z Niespodzianką i jego urocza właściciela przyciągają najciekawsze osobistości Pogodnej: piękną i humorzastą tap madl - Konstancję, energiczną femme fatale - Adelę, zagubioną panią weterynarz - Lidkę, dobrą duszę miasteczka - Stasię... Wkrótce tworzy się krąg kobiet, które smakując na pięterku sernik królewski i aromatyczny napój, dzielą się smutkami i radościami życia. Oprócz barwnych losów mieszkańców Pogodnej autorka gwarantuje wzruszenia, emocje, miłość i nienawiść. Poszukiwanie własnej drogi i własnego miejsca w życiu. Problemy zwyczajne i niezwyczajne. Małe radości i smutki. I oczywiście dużo, dużo słodkości..


 

Tysiąc wspaniałych słońc - K. Hosseini

Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku, są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Rasheeda. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Laila, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Rasheeda i Mariam. Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń.
 

Niemiecki bękart - C. Labkberg

Piąta część rewelacyjnej sagi o Fjällbacka. Wyjątkowo ciekawa powieść, w której wątek współczesny nawiązuje do tajemniczej historii z lat 40. ubiegłego wieku. Dlaczego matka Eriki Falck trzymała stary nazistowski medal? To pytanie nie przestaje dręczyć jej córki, w końcu postanawia więc odwiedzić emerytowanego nauczyciela historii, by dowiedzieć się czegoś więcej. Ale mężczyzna zachowuje się dziwnie i nie udziela jej jednoznacznych odpowiedzi. Dwa dni później umiera. Po długim wahaniu Erica zaczyna czytać wojenny dziennik matki i odkrywa, że kobieta doświadczyła prawdziwych okropności. To przez te drastyczne i smutne wydarzenia nie była w stanie nawiązać porozumienia z córkami. Z dziennika Erica dowiaduje się też, że w czasie II wojny matka związana była z tą samą grupą młodzieży, co zamordowany nauczyciel. Czy to możliwe, że wizyta Eriki uruchomiła ciąg zdarzeń, który doprowadził do jego śmierci? I kto posunąłby się do tego, by dawne sprawy nie wyszły na jaw?

 

Pamiętnik - N. Sparks

W starym wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson - ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat...


 

Siedem lat później - E. Giffin

W starym wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson - ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat...


 

Życie po życiu - R. Moody

Co to jest śmierć? Czego możemy oczekiwać po śmierci? Raymond A. Moody zbadał ponad sto przypadków osób, które doświadczyły śmierci klinicznej i potem zostały przywrócone do życia. Przytacza niezwykłe relacje tych, którzy byli "po tamtej stronie" i wrócili stamtąd. Wszystkie są świadectwem istnienia życia po śmierci fizycznej. Owe opowieści są zadziwiająco podobne w szczegółach, przepojone spokojem i miłością.Książka Moody`ego jest ponadczasowa. Wiąże nas z naszą duchowością i pomaga w zrozumieniu życia.Opis: C:\Users\kb\Desktop\nowości biblioteka\16.JPG

 

 

 

Wiedźmin ? Andrzej Sapkowski

To niewątpliwie najpopularniejsza polska postać literatury fantasy, jeżeli nie literatury w ogóle, o której opowiadają dwa zbiory opowiadań oraz pięciotomowa saga. Na jej podstawie nakręcono film, stworzono grę komputerową i fabularną. Zapewne żaden współczesny polski pisarz nie odniósł takiego sukcesu jak Sapkowski. Na czym polega sukces jego książek? Cóż, zapewne na tym, iż są po prostu świetne.

 

 

 

 

 
Opis: C:\Users\kb\Desktop\nowości biblioteka\19.JPG

 

 

 

Córki, które zostały bez matki ? Hope Edelman

Hope Edelman, która w w wieku siedemnastu lat straciła matkę, przez wiele lat szukała książki jak ta, która pomogłaby jej zrozumieć swoją sytuację i pokierować życiem. Nie znajdując jej, postanowiła już jako dojrzała kobieta napisać ją sama. Zebrała w tym celu relacje od setek kobiet, które straciły matkę, oraz opinie psychologów, psychoterapeutów i socjologów zajmujących się tematyką żałoby. Rezultatem jest książka, której głębia, otwartość i autentyzm pomagają zrozumieć siebie oraz - o ile to potrzebne - otworzyć się na emocje i refleksje procesu żałoby, który po śmierci matki nigdy nie dobiega kresu.


Opis: C:\Users\kb\Desktop\nowości biblioteka\17.JPG

 

Drwal ? Witkowski

Michał, trzydziestosześcioletni literat wyrusza na nieco niekonwencjonalne wakacje. Późną jesienią wyjeżdża nad lodowate polskie morze, by na zaproszenie mało znanego sobie mężczyzny zamieszkać w zagubionym w lasach domku. Gospodarz otacza się aurą tajemnicy. Zaciekawiony pisarz rozpoczyna amatorskie śledztwo. Wpada na trop zaginięcia przed laty lokalnej piękności. Wszystkie ślady prowadzą do starego rządowego ośrodka wypoczynkowego, który rozkwitał w czasach Peereleu. Bohater nie spodziewa się, że leśniczówka kryje równie mroczną tajemnicę, a jego śledztwo i zarazem próba pisania kryminału rozpęta groźne namiętności.

  

Małe zbrodnie małżeńskie ? E. Schmitt

Uwaga, recenzja w większości zdradza treść książki. Lekka lekturka (dosłownie!), pochłaniająca i dająca zarówno powody do śmiechu, jak i do przemyśleń. Małżonek wraca ze szpitala do domu z amnezją. Wita go kochająca żona, która pragnie pomóc mu w odzyskaniu pamięci. Opowiada więc mu o ich dawnym, wspólnym życiu, opowiada o nim samym, kim był, jak się zachowywał, czym się zajmował. Przedstawia go jednak takiego, jakim by chciała, by był w rzeczywistości, tzn. idealizuje go.

  

Życie w hospicjum ? B. Rosiek

"Życie w hospicjum" - najnowsza powieść Barbary Rosiek - to głęboka, poruszająca i prawdziwa książka o sensie życia, istnienia, przemijania, umierania. Bycia z drugim człowiekiem w chorobie, cierpieniu, bezgranicznym bólu bez nadziei na wyleczenie. Autorka pokazuje także bezmiar ludzkiej głupoty, egoizmu, braku empatii i zrozumienia. Stojąc na stanowisku, że pacjent przede wszystkim do końca trwa przy chorym. Czy uda jej się dotrwać do końca przy najbliższych? 

Desiree czyli czas próby ? H. Hassenmuller

Desiree jest młoda, zakochana i wydaje się, że życie stoi przed nią otworem. Niespodziewanie jednak jej chłopak ginie w wypadku, a ona musi nauczyć się z tym żyć. Na dodatek zaczyna mieć problemy z chodzeniem, a po wielu błędnych diagnozach zostaje skazana na wózek inwalidzki. Dziewczyna nie poddaje się, przekonuje się, czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość i jak wiele znaczy w życiu cel, do którego dąży. Heidi Hassenmuller z wielkim wyczuciem i wrażliwością opowiada Czytelnikom prawdziwą historię pewnej Holenderki, pragnąc dodać otuchy i odwagi wszystkim wątpiącym we własne siły i sens życia. 

Dieta (nie) życia ? A. Mazur, K. Otwinowska

Wstrząsająca, autentyczna historia dziewczyny, która od dziesięciu lat walczy z anoreksją. Jako dwudziestolatka po sześciu hospitalizacjach i kilku próbach samobójczych postanowiła opowiedzieć o koszmarze choroby. Punktem zwrotnym okazała się śmierć bliskiej jej osoby, także chorującej na zaburzenia jedzenia. Aby ostrzec innych, Karolina Otwinowska wyciągnęła na światło dzienne najintymniejsze szczegóły swego życia z chorobą i opisała z okrutną dokładnością kodeks wyniszczającej ciało i duszę anoreksji. 

Lot komety ? A. Onichimowska

Kontynuacja losów bohaterów książki "Hera moja miłość". "Lot Komety" jest powieścią o miłości i manipulacji, grze pozorów i rozpaczliwej walce o nasze własne ego.
Kometa zdaje w tym roku maturę, przestała ćpać, zmieniła środowisko. Ładnie się ubiera i uśmiecha się do wszystkich. Nikt nie wie, że wstąpiła do "Rodziny", niebezpiecznej sekty wabiącej obietnicami wyzwolenia ciała i duszy, której swoistą biblią jest "Tykanedia". Destrukcyjny kult kontroli umysłu nie cofa się przed niczym, aby zdobyć, a później ? zatrzymać swoich członków... 

Cykl książek o wampirach ? P.C.Cast, K. Cast (4 części)

Seria utrzymana w stylu sagi Zmierzch. Akcja rozgrywa się w środowisku amerykańskich nastolatków naznaczonych wampiryzmem, uczęszczających do specjalnej szkoły, pozwalającej im zdobyć kwalifikacje dorosłego wampira. Początkująca wampirzyca, Zoey Redbird, trafia do szkoły Domu Nocy. To tu będzie musiała przejść nieodzowną Przemianę, by zdobyć kwalifikacje dorosłego wampira. 

Upadli ? K. Lauren

Luce Price zwraca uwagę na tajemniczego i zdystansowanego Daniela już pierwszego dnia w szkole Sword & Cross w dusznej Georgii. On jest jedynym jasnym punktem w miejscu, gdzie nie wolno korzystać z komórek, inni uczniowie to świry, a każdy ich ruch śledzą kamery. Choć Daniel nie chce mieć nic wspólnego z Luce - i robi wszystko, żeby dać jej to wyraźnie do zrozumienia - dziewczyna nie potrafi się powstrzymać. Przyciągana niczym ćma do płomienia, musi dowiedzieć się, jaką tajemnicę ukrywa Daniel... nawet gdyby to miało ją zabić. 

Sklepik z niespodzianką. Bogusia ? K. Michalak

Bogusia otwiera w małej nadmorskiej miejscowości sklepik z różnościami - aniołki, akwarelki, porcelanowe figurki zapełnią półki, a oprócz tego dla przyjaciół i gości na stolikach staną talerzyki z domowymi wypiekami i filiżanki z gorącą czekoladą - oto marzenie Bogusi. Sklepik z Niespodzianką i jego urocza właściciela przyciągają najciekawsze osobistości Pogodnej: piękną i humorzastą tap madl - Konstancję, energiczną femme fatale - Adelę, zagubioną panią weterynarz - Lidkę, dobrą duszę miasteczka - Stasię... Wkrótce tworzy się krąg kobiet, które smakując na pięterku sernik królewski i aromatyczny napój, dzielą się smutkami i radościami życia. Oprócz barwnych losów mieszkańców Pogodnej autorka gwarantuje wzruszenia, emocje, miłość i nienawiść. Poszukiwanie własnej drogi i własnego miejsca w życiu. Problemy zwyczajne i niezwyczajne. Małe radości i smutki. I oczywiście dużo, dużo słodkości..

Pamiętniki wampirów - 

Tysiąc wspaniałych słońc ? K. Hosseini

Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku, są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Rasheeda. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Laila, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Rasheeda i Mariam. Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń 

Niemiecki bękart ? C. Labkberg

Piąta część rewelacyjnej sagi o Fjällbacka. Wyjątkowo ciekawa powieść, w której wątek współczesny nawiązuje do tajemniczej historii z lat 40. ubiegłego wieku. Dlaczego matka Eriki Falck trzymała stary nazistowski medal? To pytanie nie przestaje dręczyć jej córki, w końcu postanawia więc odwiedzić emerytowanego nauczyciela historii, by dowiedzieć się czegoś więcej. Ale mężczyzna zachowuje się dziwnie i nie udziela jej jednoznacznych odpowiedzi. Dwa dni później umiera. Po długim wahaniu Erica zaczyna czytać wojenny dziennik matki i odkrywa, że kobieta doświadczyła prawdziwych okropności. To przez te drastyczne i smutne wydarzenia nie była w stanie nawiązać porozumienia z córkami. Z dziennika Erica dowiaduje się też, że w czasie II wojny matka związana była z tą samą grupą młodzieży, co zamordowany nauczyciel. Czy to możliwe, że wizyta Eriki uruchomiła ciąg zdarzeń, który doprowadził do jego śmierci? I kto posunąłby się do tego, by dawne sprawy nie wyszły na jaw?

 

Pamiętnik ? N. Sparks

W starym wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson - ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat... 

Siedem lat później ? E. Giffin

W starym wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson - ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat... 

Życie po życiu ? R. Moody

Co to jest śmierć? Czego możemy oczekiwać po śmierci? Raymond A. Moody zbadał ponad sto przypadków osób, które doświadczyły śmierci klinicznej i potem zostały przywrócone do życia. Przytacza niezwykłe relacje tych, którzy byli "po tamtej stronie" i wrócili stamtąd. Wszystkie są świadectwem istnienia życia po śmierci fizycznej. Owe opowieści są zadziwiająco podobne w szczegółach, przepojone spokojem i miłością.Książka Moody`ego jest ponadczasowa. Wiąże nas z naszą duchowością i pomaga w zrozumieniu życia.


 
Dni Biblioteki Szkolnej PDF Drukuj
Dni Biblioteki Szkolnej

W dniach 27.10.2011 - 04.11.2011 odbyły się Dni Biblioteki Szkolnej. W tym roku uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w trzech  konkursach. Pierwszy konkurs: "Zgadnij, kto to?" polegał na dopasowaniu nazwiska nauczyciela do fotografii z dzieciństwa. Drugi na rozwiązaniu krzyżówki na podstawie "Zmierzchu". W trzecim konkursie - na znawców języka polskiego - należało zmierzyć się z  testem językowym.

Ponadto uczniowie mogli wrzucić do skrzynki propozycje książek, które chcieliby, aby znalazły się w bibliotece.

Konkursy cieszyły się dużą popularnością, zwłaszcza konkurs na rozpoznanie nauczyciela na fotografii. Uczniowie zwracali uwagę na różne szczegóły np. na rysy twarzy, na ręce, uzębienie czy stopy ...

W dniu 7 listopada odbyło się rozdanie nagród. Zwyciężczynie konkursów - szkoda, że same dziewczyny: Magda Furgała (kl. IVTB),  Katarzyna Drzymała (kl. IIZA), Natalia Romańczuk (kl. IIPA), Kamila Jeszka (kl. IIIPA), Dorota Michalczyk (kl. IIIPA) otrzymały z rąk pani dyrektor Doroty Wałach nagrody w postaci bonów do księgarni oraz słodkie upominki.

Wszystkim zainteresowanym konkursami dziękujemy za zaangażowanie.

Dziękujemy również nauczycielom, którzy przynieśli fotografie z dzieciństwa. 
Zapraszamy do konkursu na logo biblioteki. PDF Drukuj

Warunki konkursu:

  1. Do konkursu zapraszamy młodzież klas ZS nr 5
Więcej…
 


Godziny pracy

Poniedziałek:

7.40-13.45

Wtorek:

7.40-13.45

Środa:

7.40-14.45

Czwartek:

7.40-13.45

Piątek:

7.40-13.05